flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ДСА України оголосила про створення та функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи

03 грудня 2018, 09:26

1 грудня 2018 року, в газеті "Голос України" опубліковано оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Дослідна експлуатація системи розпочинається  з 1 березня 2019 року у складі вісьмох підсистем (модулів).

Текст оголошення:

Державна судова адміністрація України на виконання параграфу 2 (Прикінцеві положення) розділу 5 Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» оголошує про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Дослідна експлуатація системи розпочинається  з 1 березня 2019 року у складі наступних підсистем (модулів):

-     Єдиний контакт-центр судової влади України;

-     Єдина підсистема управління фінансово-господарськими процесами;

-     Офіційна електронна адреса (Електронний кабінет);

-     Офіційний веб-портал «Судова влада України»;

-     Єдиний державний реєстр судових рішень;

-     Підсистема «Електронний суд»;

-     Модуль «Автоматизований розподіл»;

-     Модуль «Судова статистика».

З 1 січня 2019 року підсистема ЄСІТС зафункціонує в тестовому режимі.

Функції системи:

  1. ведення електронного діловодства;
  2. централізоване зберігання документів та інформації в єдиній базі даних;
  3. захищене зберігання, автоматизована аналітична і статистична обробка інформації;
  4. збереження справ в електронному архіві;
  5. обмін документами та інформацією в електронній формі, а також проведення відеоконференцій у режимі реального часу;
  6. автоматизація роботи органів правосуддя;
  7. формування і ведення суддівського досьє в електронній формі;
  8. віддалений доступ користувачів цієї системи до будь-якої інформації, що в ній зберігається;
  9. визначення судді для розгляду конкретної справи;
  10. добір присяжних;
  11. розподіл справ у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, Вищій раді правосуддя, її органах;
  12. аудіо- та відеофіксація судових засідань, засідань інших органів правосуддя, їх транслювання в мережі Інтернет;
  13. ведення Єдиного державного реєстру судових рішень;
  14. функціонування офіційного веб-порталу судової влади України, веб-сайтів Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
  15. функціонування єдиного контакт-центру для управління зверненнями;
  16. можливість автоматизованої взаємодії цієї системи з іншими автоматизованими системами державних органів, інше.
Наступним кроком Державної судової адміністрації України у процесі створення та забезпечення роботи ЄСІТС стане внесення на затвердження Вищій раді правосуддя Положення про ЄСІТС з урахуванням консультацій з Радою суддів України.
Зараз проект Положення знаходиться на останньому етапі опрацювання.
 

Що таке ЄСІТС?


Процесуальними кодексами, які набрали чинності у грудні 2017, передбачено запровадження електронного судочинства. Забезпечити функціонування електронного судочинства в Україні має Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.

Система «Електронного суду» впроваджується в Україні не перший рік. Окремі її елементи вже діють.

Так, на веб-порталі «Судова влада України» можна сплатити судовий збір online, отримати інформацію про етапи проходження справи, переглянути список справ призначених до розгляду, отримати доступ до текстів судових рішень в Єдиному державному реєстрі судових рішень.Можна підписатись на SMS-інформування та одержання копій судових рішень - електронною поштою, взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Окремі судові засідання транслюються online.

Побудова ЄСІТС здійснюється на базі автоматизованої системи документообігу, що діє в судах з 2011 року. Також до її складу має увійти Єдиний державний реєстр судових рішень та система автоматизованого арешту коштів у рамках виконавчого провадження.

Складовою ЄСІТС є модуль ведення Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень.
ЄСІТС включатиме підсистеми, що забезпечують:

  • ведення загального і процесуального діловодства, авто-розподіл;
  • ведення кадрового і бухгалтерського обліку, бюджетного фінансування;
  • ведення реєстру судових рішень;
  • здійснення відео-конференц-зв’язку, веб-порталу «Судова влада»;
  • формування судової статистики;
  • функціонування сервісу Офіційної електронної адреси (дистанційний обмін документами з учасниками процесів);
  • управління єдиним контакт-центром.

Система дає можливість здійснювати:

  • реєстрацію документів, справ, матеріалів та ін. в день надходження, ведення всього діловодства, контроль руху усіх документів;
  • автоматичне визначення складу суду, а за необхідності - обрання присяжних для розгляду справи з урахуванням спеціалізації суддів та їх завантаженості;
  • обмін документами (надавати та отримувати) між судом та учасниками процесу, які зареєстровані у системі, ознайомлення з матеріалами судових справ в електронній формі;
  • участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції;
  • фіксацію судового процесу в аудіо- та відео-форматі, трансляцію в Інтернет;
  • розгляд та зберігання судових справ в електронній формі.

ЄСІТС є відповіддю на виклики технічного прогресу, яка має на меті спростити та здешевити доступ до правосуддя. Вона не просто розширить кількість сервісів, але об’єднає в одну систему суди, ДСА, ВРП, ВККС з можливістю автоматизованої взаємодії з іншими державними ресурсами.

Після початку роботи системи громадяни отримають новий рівень сервісу. Для звернення до суду достатньо буде заповнити відповідні форми та підписати позов електронним цифровим підписом, авто-розподіл здійснюватиметься в момент реєстрації, для ознайомлення з матеріалами справи та іншою інформацією про її перебіг достатньо відкрити особистий oline-кабінет; взяти участь у засіданні можна буде з будь-якого зручного (відповідно обладнаного) місця.

Найважливіше - це можливість мати постійний доступ до всіх матеріалів справи, (а не лише судових рішень),скорочення до мінімуму часу на пересилання документів, відсутність затримок, пов’язаних з пересиланням справи між судами різних інстанцій, можливість брати участь в режимі відеоконференції без відвідування суду, автоматичне направлення наказів до Єдиного державного реєстру виконавчих документів, рішень, що передбачають зміни до державних реєстрів, – безпосередньо до цих реєстрів.

Для судової влади ЄСІТС це початок роботи всіх її складових як єдиного автоматизованого механізму.

Суддівські досьє безпосередньо наповнюватимуться найновішими даними статистики суду, зникнуть можливості втручання в роботу системи на рівні суду, що автоматично убезпечить суди від підозр у зловживаннях, скоротяться невиправдані поштові витрати та час на пересилання кореспонденції. Відтепер позовна заява обов’язково  повинна містити відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти. А необхідність пересилання справи між судами різних інстанцій взагалі зникає.

Задля прискорення залучення учасників до цього сервісу для багатьох категорій його використання визнано обов’язковим, для всіх інших передбачені суттєві пільги. При поданні до суду процесуальних документів в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для зниження відповідного розміру ставки судового збору.

Не можна не зазначити ще й екологічну складову нововведення, яка передбачає поступове, але дуже значне скорочення використання паперу в судах. Не секрет, що кількість томів деяких судових справ зараз вимірюється сотнями.

Позовні та інші документи, що подаються до суду, підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів. Забезпечується обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між самими учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

 Суд направляє судові рішення, судові повістки, судові повістки-повідомлення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу на їхні офіційні електронні адреси.

Особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в ЄСІТС, суд надсилає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, винятково в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси. Реєстрація в ЄСІТС не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі.

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи в електронній формі. Процесуальні та інші документи і докази у паперовій формі не пізніше трьох днів з дня їх надходження до суду переводяться в електронну форму та долучаються до матеріалів електронної судової справи.

До речі, Ст. 15-1 ЗУ “Про судоустрій і статус суддів” встановлено, що документи переводяться в електронну форму не пізніше наступного дня після дати їх надходження до суду. Але наше законодавство знало і більші розбіжності.

Подані до відповідного органу паперові документи зберігаються у додатку до електронної справи.

Документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги.

Положення про ЄСІТС затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Державної судової адміністрації України та після консультацій зРадою суддів України.

ЄСІТС підлягає захисту із застосуванням комплексної системи захисту інформації

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи паперовий документообіг зберігається і функціонує за «старими» правилами.

Справи, розгляд яких розпочато та не закінчено за матеріалами у паперовій формі до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, продовжують розглядатися за матеріалами у паперовій формі. За наявності технічної можливості суд може розглядати таку справу за матеріалами в електронній формі.

використано матеріал Громадської організації «Бюро правничих комунікацій»